Microsoft va achiziționa Activision Blizzard pentru 68,7 de miliarde de dolari
Activision Blizzard este unul dintre cei mai mari dezvoltatori de jocuri din lume. A lansat jocuri precum Call of Duty, Candy Crush, Diablo, Warcraft, StarCraft, Overwatch și multe altele. Microsoft intenționează să adauge jocurile Activision Blizzard la Game Pass. Odată cu achiziționarea companiei și a celor 10.000 de angajați ai săi din diverse studiouri, Microsoft va deveni a treia cea mai mare companie de jocuri.
Mai multe informații aici.
YouTube nu va mai produce emisiuni originale
După șase ani de investiții în diverse producții, YouTube își va încheia oficial operațiunile diviziei YouTube Originals. Compania va mai finanța doar piese originale din Fondul YouTube Kids și Black Voices.
Informații mai detaliate aici.
Aplicația oficială a Jocurilor Olimpice din China pentru sportivi are vulnerabilități serioase de securitate
Cercetătorii de la Citizen Lab avertizează că sportivii, oficialii și reporterii care participă la Jocurile Olimpice de Iarnă riscă interceptarea comunicațiilor prin My 2022, aplicația oficială a evenimentului. Vulnerabilitățile ar putea permite unui hacker să acceseze sistemele de criptare care ar trebui să protejeze microfonul, camera și transferul de fișiere.
Mai multe detalii aici.
Ericsson a dat în judecată Apple pentru încălcarea licenței de brevet 5G
Două procese au fost intentate de Ericsson, iar aceastea fac referire la un total de 12 brevete separate. Ericsson susține că Apple folosește tehnologia sa fără licență, după expirarea unui acord din 2015.
Informații mai detaliate aici.
Produse noi
Samsung Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 Ultra va avea ecran AMOLED de 6,8 inch, o cameră principală Super Clear de 108 MP și o baterie de 5.000 mAh.
Info aici.
OPPO Find X5 Pro
Telefonul va avea ecran AMOLED QHD+ de 6,7 inch, procesor Snapdragon 8 Gen 1, 12 GB RAM și spațiu de stocare de până la 512 GB. Va veni cu o baterie de 5.000 mAh.
Info aici.